W piątek 9 listopada uczciliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego – odzyskanie niepodległości. Okazja ta zgromadziła w hali gimnastycznej kadrę pedagogiczną oraz uczniów. Tego dnia już po raz drugi wzięliśmy udział w akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem „Szkoła do Hymnu".

Celem wydarzenia jest zaangażowanie młodzieży oraz lokalnych środowisk w całej Polsce do odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego oraz przygotowania ciekawych projektów, które upamiętnią rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Mazurka głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół  p. Waldemar Mieszkowski. W swoim przemówieniu odniósł się do słów przewodnich uroczystości, których autorem jest Józef Piłsudski: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Podkreślił, że niepodległość jest wartością, o którą walczy się każdego dnia. Przypomniał fakty, które dowiodły, iż nasz naród nigdy nie mógł być pewien przyszłości, gdy wolność była odbierana Polakom przez rozbiorców czy w roku 1939 przez hitlerowców i Związek Radziecki. Pokrótce przypomniał zgromadzonym o najważniejszych przyczynach utraty wolności przez państwo polskie i przestrzegł przed popełnianiem tych samych błędów. W swoich słowach do uczniów wyraził przekonanie, iż to oni odegrają istotną rolę w kształtowaniu przyszłej polskiej państwowości:

Pamiętajcie… przyszłość kraju jest w waszych rękach. To jak się uczycie, jak się zachowujecie, jak będziecie wychowywać swoje dzieci, co im przekażecie o Polsce, jakie przykłady im dacie, jakie wartości im przekażecie”.

W dalszej części uroczystego apelu wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego, którego autorką jest uczennica kl. III TAK E. Sobstyl. Jego treść przedstawili nam sama autorka oraz J. Oleszczuk z kl. III TI. Recytatorsko - aktorski występ obojga zasługuje na najwyższą nagrodę. Intencją uczennicy, pełnej troski o przyszłość Ojczyzny, było przekazanie emocji  Polaków związanych z wydarzeniami w kraju na przełomie dziejów. Ta część uzupełniona została przez polską pieśń patriotyczną „Białe róże” powstałą ok. 1918 r. oraz „Polę” w wykonaniu Muńka Staszczyka, co miało  wpływ na niezwykle ciekawy przekaz apelu i przy okazji ujawniło nadzwyczajny talent naszych uczniów. A poniższe słowa Estery niech pozostaną przesłaniem dla nas wszystkich na każdy kolejny dzień…

Bogusia:

Teraz tak się zastanawiam.

Na co to wszystko - wojny, bój, walki?

Może przesadzam…

Czemu ludzie chcieli zabrać innym narody, matki?

 

Jan:

Oby tak nie było.

Polska dla Polaków to schron.

Niech nie znajdzie się nic, co by ją zniszczyło.

Polska wielki dom, nasz dom!