Na uczniów czwartej klasy OZE, po wakacjach czekała bardzo kosztowna niespodzianka. Na Warsztatach Szkolnych, sala przeznaczona na ich pracownie, została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który ma wspomóc naszych maturzystów w ciężkiej pracy przygotowującej do styczniowego egzaminu kwalifikacyjnego. Na dachu warsztatów zainstalowano panele słoneczne, których praca polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną.

Na placu znajduje się pięcioskrzydłowa turbina wiatrowa, która przetwarza energię kinetyczną, wiatru w energię elektryczną. Wał śmigła zwykle połączony jest z przekładnią, która zwielokrotnia ilość obrotów. Do turbiny wiatrowej, podłączony jest falownik oraz sterownik monitorujący jej  całodobową prace. W pracowni znajduje się sprzęt, którego łączna wartość wynosi ponad sto tysięcy złotych. W jego skład wchodzą:

 • Kolektor słoneczny
 • Moduł fotowoltaiczny wspomagający zasilanie w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej
 • Pompa ciepła
 • Kocioł na biomasę - tego typu kotły są całkowicie lub w dużej mierze bezobsługowe
 • Zgrzewarki doczołowe, które służą do łączenia rur z polietylenu (PE) i polipropylenu (PP) do budowy sieci gazowych i wodnych.
 • Zestaw do zgrzewania polifuzyjnego służący do łączenia polifuzyjnego rur i kształtek.
 • Pompa obiegowa solarna wykorzystywana w instalacji solarnej
 • Zestaw do spawania elektrycznego, czyli łączenia elementów metalowych przy wykorzystaniu dodatkowego spoiwa, najczęściej w postaci elektrody.
 • Zestaw do spawania gazowego, urządzenie techniczne do spawania i cięcia metali.
 • Panele solarne
 • Anemometr (wiatromierz) 

 

Dzięki temu sprzętowi uczniowie skuteczniej mogą się przygotowywać do egzaminów zawodowych oraz przyuczać się do przyszłego zawodu.