Zapytany, czy zgodziłby się odwiedzić naszą szkołę i spotkać z młodzieżą, bez chwili zastanowienia odpowiedział „Jasne!”. I choć niełatwo było znaleźć wolną chwilę w terminarzu Z-cy Burmistrza Kętrzyna, do spotkania doszło w piątkowe przedpołudnie 7 czerwca. Nasz gość, którego programy i projekty dziennikarskie przez kilka lat miała okazję śledzić cała Polska, przyjechał do nas, aby opowiedzieć o zawodzie dziennikarza, który z ogromną pasją wykonywał przez wiele lat.

Jego wystąpienie w naszej szkole zapoczątkowało cykl spotkań pod hasłem „Postaw na zawód z pasją”, którego celem jest prezentacja różnorodnych zawodów przez tych, którzy swój zawód wykonują wyłącznie z pasji. Pomysł akcji realizuje zapis ustawy – Prawo oświatowe o jednej z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły, jaką stanowią zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. I zgodnie z programem tychże zajęć w czasie spotkań z przedstawicielami różnych zawodów będziemy przekazywać informacje o zawodach i stanowiskach pracy oraz możliwościach uzyskania kwalifikacji zgodnych z predyspozycjami zawodowymi. I tak w trakcie piątkowego spotkania młodzież usłyszała historię doświadczeń zawodowych naszego gościa. Od momentu, gdy już jako 16-latek założył w pierwszej klasie giżyckiego liceum koło teatralne, które notabene działa do dziś, poprzez  wieloletnie projekty związane z mediami. Współpracował z Radiem Kormoran, Radiem Wawa i Radiem Olsztyn. Pisał dla Gazety Giżyckiej i Tygodnika Giżyckiego.  To z jego inicjatywy powstał w Giżycku lokalny program telewizyjny „Prosto z Giżycka”. Od 2006 roku pracował w Telewizji Polskiej. Zaczynał jako reporter, potem został wydawcą, prezenterem, reporterem „Wiadomości” TVP. Prowadził  m.in. magazyn turystyczny „Okno na Polskę” oraz program „To jest temat” w TVP Info, a także program „Polska non stop” w TVP1. W 2009 roku został najmłodszym w Polsce szefem programu informacyjnego TVP. Funkcję tę pełnił do końca listopada 2016 roku, kiedy to złożył wypowiedzenie i rozstał się z telewizją publiczną. Następnie rozpoczął pracę w Nowa TV, gdzie niedługo potem zadebiutował u boku Beaty Tadli w roli prowadzącego program informacyjny. W lutym 2017 roku założył własną Telewizją ReTV, która istnieje do dziś.

Młodzież słuchała tej opowieści z zaciekawieniem, czy wręcz nieukrywanym podziwem. Faktem, który zrobił na niej ogromne wrażenie, był plan, który nasz gość realizował konsekwentnie od wczesnych lat. Plan o pracy w telewizji, w świecie mediów, o pracy dziennikarza.  I choć po drodze rozważał zawód aktora, okoliczności skierowały go ku telewizji. Opowiedział o sztuce autoprezentacji, o kluczowych zasadach, które pomagają w osiąganiu celów, o znaczeniu determinacji i wytrwałości, ciągłego samodoskonalenia i pracowitości. Wszystko to jest warunkiem sukcesu, który niewątpliwie osiągnął p. Maciej Wróbel. I choć jest pewny, iż do dziennikarstwa nie powróci, ma już wiele planów na przyszłość. Jednego można być pewnym – każdy jego cel jest tylko kwestią czasu.

Dziękujemy naszemu gościowi za czas dla nas, za chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z młodzieżą, za dużą dawkę „wielkiego świata” i motywację, by z uporem dążyć do urzeczywistnienia celów.

 

Zdjęcia: M. Samotyha