Język niemiecki często postrzegany, jakże niesłusznie, jako trudny znalazł w naszej szkole niemałą grupę uczniów, którzy chętnie już trzeci rok z rzędu biorą udział w trzech ogólnopolskich konkursach języka niemieckiego organizowanych przez Łowców Talentów Jersz. Działalność Łowców polega na wspieraniu szkół w pracy z dziećmi i młodzieżą pragnącą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności ponad podstawę programową. 

Celem działalności Łowców Talentów Jersz jest  rozbudzanie zainteresowań i aktywności intelektualnej, wspieranie uzdolnionej młodzieży poprzez  stwarzanie możliwości do intelektualnego  i twórczego współzawodnictwa, rozwijanie  przydatnych umiejętności oraz popularyzacja przedmiotów językowych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Niezwykle miło jest co roku znaleźć także wśród przychodzących klas pierwszych miłośników języka niemieckiego, którzy podejmując tego typu intelektualne wyzwania, chcą przede wszystkim sprawdzić się i porównać z rówieśnikami z innych miast. A konkursy pozwalają diagnozować ich potencjał i zaangażowanie, jak również odkrywać szczególne uzdolnienia i talenty.

W pierwszym z tegorocznych konkursów Deutschfreund (test wielokrotnego wyboru) najwyższe miejsce zdobyła Ania Rozenberg z kl. III TE z trzecim wynikiem w województwie i 104 w kraju (743 uczestników w jej kategorii).

Kolejnym wyzwaniem dla naszych uczniów był Verstehen- interaktywny konkurs, polegający na słuchaniu treści w języku niemieckim i udzielaniu odpowiedzi. Najwyższy- bardzo dobry- wynik uzyskała Ania Rozenberg – I miejsce w województwie i 20 miejsce w kraju na 220 uczestników w jej kategorii (ponad 80 % poprawnych odpowiedzi).

W marcu uczniowie przystąpili do trzeciego z konkursów Sprachdoktor (test wielokrotnego wyboru). I tym razem nie miała sobie równych Ania Rozenberg, która uzyskała I miejsce w województwie i 12 w kraju (509 uczestników w jej kategorii i ponad 92% poprawnych odpowiedzi). Uczennica poza dyplomem uznania otrzymała nagrodę rzeczową w kwocie 100 zł.  Na miejscu drugim w województwie uplasował się Piotr Piekuś, który w kraju był 101.Wśród uczniów z klas pierwszych najlepszy był Oliwier Moeck (2 w województwie i 228 w kraju/694 uczestników). Jednak tuż za nim znalazł się brat Dawid Moeck  zajmując 239 miejsce w kraju.

Cieszy fakt, iż język niemiecki daje się lubić, że dla każdego może stać się okazją do odkrycia talentu i odniesienia osobistego sukcesu.

Dziękuję najmilej wszystkim uczestnikom za Waszą odwagę i motywację, aby wciąż pogłębiać swoje kompetencje językowe.