W wyjątkowo kameralnej atmosferze z powodu trwających w naszej szkole wolnych dni dyrektorskich pożegnaliśmy w tym roku absolwentów klasy trzeciej liceum oraz czwartych technikum ekonomicznego, architektury krajobrazu oraz informatycznego. Na tę szczególną uroczystość przybyli przedstawiciele kadry pedagogicznej i rodzice. Na pięć dni przed najważniejszymi w życiu młodych ludzi egzaminami, odebrali oni z rąk wychowawców świadectwa ukończenia szkoły, kończąc tym samym kolejny etap w życiu.

Apel rozpoczęła p.o. Dyrektor Zespołu p. Danuta Machnio, która nie kryjąc wzruszenia w tak ważnym dniu dla historii szkoły, skierowała do abiturientów wiele ciepłych słów:

 

„ Życzę, aby Wasze dorosłe wybory, decyzje i działania prowadziły ku dobru i rozwojowi. Życzę szczęścia rozumianego jako postawa a nie jako traf. (…) A gdy poczujecie potrzebę rady, pomocy, czy podzielenia się radością, wiedzcie, że tu czekają Wasi Dorośli Przyjaciele. Jesteście zawsze mile widziani. Dziękuję i zapraszam”.

 

 Wychowawcy klas p. Małgorzata Chmarycz i p. Julita Woźniakowska wręczyły świadectwa i upominki. Nie zabrakło słów podsumowania, łez wzruszenia. Serdeczne wyrazy podziękowania otrzymała p. Anna Sawicka - Przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców klas technikum -  za zaangażowanie w życiu klasy i szkoły i wsparcie działań wychowawczych. Kierownik Szkolenia Praktycznego p. Elżbieta Pupel podsumowała projekt „Cyfrowo i zawodowo”, którego celem było uzyskanie kwalifikacji i umiejętności praktycznych w wyniku ukończenia kursów zawodowych i szkoleń interpersonalnych oraz odbycia staży u pracodawców. Dwóch tegorocznych maturzystów Natan Sobstyl oraz Wiktor Sawicki odebrali zaświadczenia i certyfikaty ukończenia projektu oraz tablety jako nagrody. P. Dorota Parada przekazała Natanowi Sobstyl dyplom i upominek za zajęcie drugiego miejsca w szkolnym konkursie fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Następnie przyszedł czas na podziękowania uczniów. Karolina Jóźwiak z klasy LO w imieniu klasy wyraziła wdzięczność za trud wychowawczy paniom Małgorzacie Chmarycz oraz Amandzie Mazurowskiej. Uczeń klasy IV TE Bartosz Werstak w imieniu klas technikum odczytał słowa podziękowań skierowane do dyrekcji, grona nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców: „Już za chwilę każdy z nas pójdzie w swoją stronę. Staniemy się Absolwentami Zespołu Szkół im. Macieja Rataja, z których, mam nadzieję, będą Państwo dumni. Wierzymy, że damy sobie radę z tym, co na nas czeka.(…) Z całego serca chcielibyśmy podziękować za trud włożony w naszą edukację, wsparcie, każdą jedynkę i piątkę, poświęcony nam czas. (…) Życzymy Państwu dalszych sukcesów zawodowych, sił, zdrowia na kolejne lata. Abyście zawsze czuli się potrzebni, bo bez Was nie byłoby tej szkoły”.

 

Na koniec ostatnie pamiątkowe zdjęcia klas, a  po zakończeniu uroczystości ostatnia lekcja wychowawcza w sali, by jeszcze przez chwilę móc powspominać radosny, dobry czas spędzony w szkole.
I cytując poetę „cóż i nie żal nic i żal tak wiele”… Nie żałujemy tych wspólnych lat. Będziemy pamiętać  Dziękujemy, że nas wybraliście. Wierzymy, że był to wartościowy i dobry czas.

 

A teraz trzymamy kciuki za najbliższe tygodnie. Całym sercem będziemy  z Wami w czasie egzaminów.

 

Powodzenia!

 

Zdjęcia : Artur Palke