Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowietrwa strajk pracowników oświaty. Obserwując doniesienia medialne, widzimy, że część informacji jest niejasno sprecyzowanych, niezgodnych z prawdą, nie wszystkie oddają istotę naszego protestu. Nasza postawa jest wyrazem niezgody na funkcjonujący w Polsce system edukacji, upolityczniony, biurokratyczny, w którym rozwój dzieci nie jest działaniem priorytetowym, mimo słownych zapewnień.

Przeładowana wymaganiami podstawa programowa, zniechęca dzieci do rozwijania swoich uzdolnień, nie cieszy ich, nie budzi entuzjazmu ani w nauczycielach, ani w uczniach. Zależy nam na godnym traktowaniu uczniów i nas, nauczycieli.  Nieprawdą jest, że pracujemy tylko 18 godzin tygodniowo. Popołudniami odrabiamy lekcje tak jak dzieci. Wakacje nie trwają dwa miesiące, jak to się powszechnie uważa, a poza tym są prawdziwie potrzebnym wypoczynkiem fizycznym, psychicznym, emocjonalnym. A nasze zarobki nie osiągają wysokości podawanych przez rządzących.

Nauczyciel jest niezbędnym elementem w budowaniu społeczeństwa, jego przyszłości, świadomości, mądrości, kompetencji. Uczniowie przygotowywani do funkcjonowania w świecie potrzebują nauczycieli, którzy są apolityczni, uczą samodzielności, decyzyjności, wolności wyboru.

Prosimy, zrozumcie, że poszanowanie edukacji, kształtowanie świadomych młodych ludzi jest dla nas ważne.  Sprawdzajcie wiadomości medialne w rozmowach z pracownikami szkół, nie ulegajcie groźbom rządowym, według których tegoroczni maturzyści będą musieli powtarzać ostatnią klasę, że najważniejsze są egzaminy. Najważniejsze jest codzienne kształtowanie uczniów w warunkach godnych zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Dziękujemy za wsparcie i poparcie.

Pozdrawiamy,

nauczyciele strajkujący w Zespole Szkól im. M. Rataja w Reszlu