„W czynach leży siła i zasługa, a nie w słowach i formach."

                                                                                                                                                                                      M. Rataj

Dzień Patrona - Macieja Rataja

Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w naszych rękach!

 Data 19 lutego corocznie zapisuje się w historii naszej szkoły w sposób szczególny. Tego dnia bowiem obchodzimy rocznicę urodzin patrona szkoły - Macieja Rataja. I to właśnie z tej okazji 20 lutego gościliśmy  w naszych progach wielu gości, którzy przybyli, aby wspólnie wspominać, podkreślić znaczenie i uczcić pamięć wielkiego polityka, nauczyciela, publicysty w dniu obchodów 135 rocznicy jego urodzin.

Program uroczystości obejmował mszę świętą w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, po której przedstawiciele szkoły, władz oraz instytucji miejskich i powiatowych złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem M. Rataja na dziedzińcu szkoły. W dalszej kolejności przyszedł czas na uroczysty apel przygotowany przez nauczycieli oraz uczniów szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru Zespołu Szkół prowadzący powitali zebranych, w tym przybyłych gości, m.in.: senator Rzeczpospolitej Polskiej p. Małgorzatę Kopiczko, przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty p. Tomasza Ziarka i dr Adama Bastka, byłego dyrektora Zespołu Szkół im. Macieja Rataja p. Jerzego Paukszto, emerytowanych nauczycieli,  Wicestarostę Powiatu Kętrzyńskiego, a do niedawna dyrektora szkoły p. Andrzeja Lewandowskiego, Wiceburmistrza Reszla- byłego dyrektora szkoły p. Jerzego Bajorka, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Reszlu p. Andrzeja Pikulskiego, radnego Rady Powiatu w Kętrzynie - byłego dyrektora szkoły p. Ryszarda Kawczyńskiego, radnego Rady Powiatu w Kętrzynie p. Piotra Węglarskiego, radnego Rady Powiatu w Kętrzynie  p. Jarosława Pieniak, Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie p. Marka Moszyka, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu w Kętrzynie p. Martę Żylińską, Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu p. Danutę Tomczak, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Reszlu p. Katarzynę Ślimak-Dudę, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Reszlu p. Elżbietę Jabłonkę, Przewodniczącą Rady Rodziców przy Zespole Szkół im. Macieja Rataja p. Annę Sawicką, księdza kanonika proboszcza reszelskiej parafii Krzysztofa Bumbula, Prezesa Stowarzyszenia „Absolwent” p. Janusza Kozonia, z-cę Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie kpt. Kamila Golona, superiora Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce o. Aleksandra Jacyniaka, p. Joannę i Krzysztofa Myszkowskich/ firma  Młynomag oraz tych, którzy tworzą historię szkoły każdego dnia- grono pedagogiczne, pracowników i uczniów.

Tak ważne rocznice skłaniają do rozważań, a wnioski z nich jako pierwsza przedstawiła p.o. Dyrektora Zespołu Szkół p. Danuta Machnio. „Szkoła jest dla mnie rodziną, która ma wczoraj, dziś i jutro, dlatego ten dzień jest naszym rodzinnym świętem.  Gromadzi tych, którzy chcą być obecni dla jej dobra”. Podkreśliła szczególne znaczenie patrona Macieja Rataja  jako osoby, która mając wartościowy cel, z oddaniem i dużą dozą wytrwałości, osiągnęła sukces. A był nim triumf polityczny i patriotyczny. „Miejmy marzenia, bo te budują cele, które nadają sens naszemu życiu”. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy pracują dla dobra i pomyślności Zespołu Szkół w Reszlu. Życzyła wytrwałości i pogody ducha, aby codziennie być choć o krok bliżej do zamierzonego celu.

Senator RP p. Małgorzata Kopiczko skierowała do dyrekcji słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie w pracę pedagogiczną. „Jestem głęboko przekonana, że życie i duch patrona wpisują się w program wychowawczy szkoły oraz zadania edukacyjne przyczyniając się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich. Gronu pedagogicznemu życzę, aby ta praca przyniosła wiele satysfakcji. Uczniom, abyście wytrwale dążyli do celu. Niech uczestnictwo w życiu społeczności szkolnej sprawi, że tak jak wasz patron docenicie wartość rzetelnej nauki i służby ojczyźnie.” Niezwykle miłym akcentem tego wystąpienia był przekazany w imieniu Marszałka Senatu na ręce pani dyrektor „Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej za szczególne działania i osiągnięcia na rzecz Polski i Polaków”. Pani Senator podziękowała gronu pedagogicznemu za to, iż swoją pracą i codziennym zaangażowaniem przyczynia się do tworzenia młodego, wspaniałego pokolenia, które kocha Ojczyznę i nasz mały region.

Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego p. Andrzej Lewandowski podkreślił znaczenie Macieja Rataja jako osoby, z której uczniowie powinny czerpać przykład. Wyraził nadzieję, iż życie, osiągnięcia i postawa patrona, będą stanowić nieustanną inspirację do działania. Sam dzień jest wspaniałą okazją do integracji szkoły i ludzi z nią związanych. „Szkoła to nie tylko nabyta wiedza i umiejętności. To także przywiązanie do tradycji i budowanie wspólnych wspomnień”. Wicestarosta z całym przekonaniem stwierdził, iż Zespół Szkół to szkoła z ogromnym potencjałem i niezwykle ważne jest, aby ten potencjał zaprezentować innym.

W imieniu Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty gratulacje przekazał wizytator dr Adam Bastek. W swoich słowach przypomniał fakt, iż Maciej Rataj to nie tylko wybitny mąż stanu czy polityk, ale także nauczyciel łaciny, greki i filozofii, który zabiegał o rzetelne, gruntowne, klasyczne wykształcenie i wychowanie. „Dzisiejsze święto to okazja do wspomnień, które pozwalają lepiej zrozumieć świat i samych siebie. (..) skłania do refleksji nad życiową drogą. Poczynając od miejsc, z których wyruszamy, do celu, który nam przyświeca”.

Po części przemówień i wyprowadzeniu sztandaru szkoły, p. Dorota Parada wyróżniła tych uczniów i klasy, które wzięły udział w zbiórce na rzecz schroniska dla zwierząt w Pudwągach w ramach działań projektu Erasmus +. Zaprosiła do wzięcia udziału w kolejnej zbiórce już wiosną.

W części artystycznej przedstawiono życiorys Macieja Rataja. W roli narratora usłyszeliśmy ucznia klasy III TI Szymona Opallę. Słowa wspomagane były prezentacją zdjęć z życia patrona szkoły. A między faktami mieliśmy okazję posłuchać przepięknych głosów naszych uczennic Asi i Kasi Radomskich z kl. I BS, którym na gitarze przygrywała Natalia Maleszewska z kl.I LO.

Na zakończenie zebrani goście otrzymali drobne upominki jako dowód sympatii i wdzięczności za ich chęć współprzeżywania tak istotnego dnia w życiu Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu.

Apel przygotowali: Joanna Śliwka, Katarzyna Kurgan- Romańczuk, Julita Okrąglewska, Marek Rogulski, Samorząd Uczniowski.

Serdecznie dziękujemy za tę chwilę refleksji i  gratulujemy sukcesu J

 

Zdjęcia: Artur Palke