W dniu 14.11.2018r. w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu odbył się artystyczny program profilaktyczny "ANTYMINA" - Profilaktyka z pasją, którego wykonawcami byli raper KOLAH wraz z DJ BULB oraz Panowie będący profilaktykami uzależnień. Projekt sfinansowany został ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Program składał się z trzech części:

  1. Cześć profilaktyczna
  2. Część artystyczna 
  3. Historie z życia

Założeniem programu było przekazanie różnych  form pomocy przemawiających do wyobraźni młodych ludzi w kontekście szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych. Każda osoba pracująca z młodzieżą zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkimi zagrożeniami dla nastolatków są alkohol, narkotyki oraz inne używki. Statystyki są zatrważające, mimo wielu starań pedagogów, młodociani coraz częściej sięgają po środki odurzające. Młodzież uzależniona od używek bardzo łatwo wchodzi na przestępczą ścieżkę. Należy więc poszukiwać nowych metod uświadamiania i przestrzegania młodzieży przed zgubą podejmując skuteczne prewencyjne kroki. Kontakt ze światem przestępczym, nieznany skład chemiczny środków odurzających – to tylko niektóre pułapki – miny, na które narażony jest młody człowiek. Artystyczny program profilaktyki uzależnień pod tytułem „ANTYMINA” adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Jest realizowany w oparciu o spotkania, na których młodzież dowiaduje się o zagrożeniach jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki oraz inne używki. Wiedza ta jest podana w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodego odbiorcy. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu jest tutaj muzyka rap, historie z życia wzięte oraz animacje multimedialne między innymi przesłanie rapera„Kolah”, który działa już od wielu lat w profilaktyce uzależnień. Pasją jego życia i potrzebą serca są działania związane z profilaktyką uzależnień, w które jest zaangażowany od lat. Prawdziwe historie, które opowiedzieli Nam Nasi goście związane z zażywaniem różnych środków psychoaktywnych, dały młodzieży dużo do myślenia. Program przedstawiony został w bardzo interesujący sposób i zapewne na długi czas pozostaniem wszystkim w pamięci.