W poniedziałek  8 października 2018 gościliśmy w naszej szkole grupę funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie (st. sierż. Anna Baluta oraz asp. sztab. Monika Danielak) oraz z Komisariatu Policji w Reszlu (mł. asp. Paweł Obolewicz oraz st. asp. Dawid Stelmaszczyk) przybyłych w ramach  działań „Będę odpowiedzialnym kierowcą”. Akcja jest inicjatywą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Organizatorzy chcą dotrzeć do szczególnej grupy uczestników ruchu - przyszłych kierowców. Przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym zostało objęte honorowym patronatem Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty. Prezentacja, którą poprowadziła st. sierż. Anna Baluta, miało na celu przekazanie najważniejszych informacji dotyczących stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci uświadomili młodym kierowcom,  jak wiele czynników wpływa na ryzyko powstania wypadku drogowego,  jak odpowiedzialną rolę będą pełnić za kierownicą auta i zachęcili do  jazdy rozsądnej i zgodnej z przepisami ruchu drogowego. Statystyki pokazują, iż kierujący w przedziale 18-24 lat stanowili 22 % wszystkich zdarzeń, do których doszło w 2017 roku na Warmii i Mazurach. W wyniku tych wypadków zginęło  21 osób, a 324 zostały ranne. Najważniejszymi przyczynami tych zdarzeń były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (135 wypadków/ 16 zabitych/158 rannych), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu ( 34 wypadki/ 1 ofiara śmiertelna/  41 rannych) i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (27 wypadków/ 2 zabitych/ 25 rannych). Wypadki z udziałem młodych kierowców kończą się najczęściej zderzeniem z drzewem, bocznym zderzeniem pojazdów czy  najechaniem na pieszego. Zdjęcia tych zdarzeń mieliśmy także okazję obejrzeć. Ku przestrodze. Nic skuteczniej niż one nie dociera do rozumu i wyobraźni.  W 2017 roku młodzi kierowcy spowodowali 29 wypadków pod wpływem alkoholu, w których 4 osoby zginęły, a 30 zostało rannych.

Poza takimi właśnie ciekawymi spotkaniami przedstawicieli Policji z uczniami szkół średnich na terenie województwa, organizatorzy przygotowali także dwuetapowy konkurs, w którym młodzi ludzie będą mogli zaprezentować swoją kreatywność i znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym. A wygrana to voucher na opłacenie  kursu na prawo jazdy kategorii B o wartości 1500 złotych. Pierwszy  etap konkursu to napisanie (indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowej grupie) scenariusza spotu profilaktycznego, którego tematem przewodnim będzie promowanie bezpiecznych, odpowiedzialnych postaw w ruchu drogowym wśród młodych kierowców. Do 26 października należy przesłać swój scenariusz do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Z nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze uczestników, którzy przejdą do  drugiego etapu.   A na  tym etapie, który odbędzie się w grudniu 2018 roku, uczestnicy zmierzą się z testem z zakresu prawa o ruchu drogowym zbliżonym do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B. Suma punktów uzyskanych podczas dwóch etapów wyłoni zwycięzcę, który otrzyma główną nagrodę.

W dalszej części spotkania st. sierż. Anna Baluta przypomniała także m.in. o zakazie używania telefonów komórkowych w czasie jazdy, zakazie używania smartfonów w czasie przechodzenia przez przejścia dla pieszych czy w czasie jazdy rowerem.

Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję, by otrzymać szczegółowe informacje dotyczące pracy w Policji. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do strony Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie, można m.in. uzyskać odpowiedź na pytanie,  jak zostać policjantem lub pracownikiem Policji czy też obejrzeć film o pracy warmińsko- mazurskich policjantów.

Jak co roku aktualny jest temat handlu ludźmi. Nasi goście już rok temu szczegółowo wprowadzili uczniów w ten problem. Tym razem dokonali krótkiego przypomnienia najistotniejszych kwestii.

Spotkanie niezwykle ciekawe i jakże przydatne dla kształtujących się młodych umysłów. Oby doprowadziło do wyciągnięcia wniosków i zostało przywołane przez ich pamięć ilekroć usiądą na fotelu kierowcy. 

Polecamy:

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/38093,XI-Europejski-Dzien-Przeciwko-Handlowi-Ludzmi.html?search=391584504

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/49649,KWP-Bede-odpowiedzialnym-kierowca.html?search=5138644

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/40761,KWP-Dzien-kandydata-dowiedz-sie-jak-wyglada-rekrutacja-do-Policji.html