Ostatni raz z moją klasą

Już pożegnać czas mych przyjaciół

Dzisiaj każdy ma

Swój dorosły świat… 

Aż trudno uwierzyć, że cztery wspólne lata z rocznikiem 2014-2018 minęły bezpowrotnie ku wielkiemu smutkowi grona pedagogicznego i samych absolwentów. I choć obie klasy damsko- męskie różnią się od siebie znacznie, łączy je jednak kultura osobista, poczucie humoru i wielka sympatia pedagogów, czego dowodem były rozliczne łzy wylane w piątek 27 kwietnia w czasie uroczystego apelu pożegnalnego. Klasy IV TE, IV TAK i IV TI wraz z wychowawcami przekroczyli próg sali gimnastycznej piękni i bardzo wzruszeni. Jak przystało na tak dostojnych gości, którymi stali się tego dnia, mijając metę na kolejnym etapie swojej edukacyjnej ścieżki, przemierzyli ostatnie kroki po czerwonym dywanie.

Prowadzące apel Ania Vellotti i Karolina Jóźwiak z kl. II LO podziękowały maturzystom za ich obecność w gronie społeczności szkolnej, za udział w rozgrywkach piłki ręcznej i nożnej, za ich talent muzyczno- artystyczno- informatyczny, za działania wolontariackie i  służbę w poczcie sztandarowym szkoły. I właśnie przekazanie sztandaru Zespołu Szkół było pierwszym punktem w programie uroczystości. Asysta- Ania Staniszewska oraz Agata Pikulska i chorąży sztandarowy Piotr Dziemiańczyk- przekazali szarfy i drzewiec młodszym kolegom. Następnie głos zabrał Dyrektor Zespołu p. Andrzej Lewandowski, który skierował do abiturientów kilka słów podsumowania i udzielił ważnych wskazówek na przyszłość:

Życzę wam, aby to przejście w dorosłe życie było dla was pozytywnym doświadczeniem, żeby wszystkie wasze plany i marzenia zrealizowały się. Pamiętajcie jednak, aby w dążeniu do celu nie zatracić poczucia własnej wartości, aby mieć na uwadze dobro innych ludzi , aby czasem w ogólnym zabieganiu przystanąć na chwilę i rozejrzeć się dookoła siebie. Bądźcie radośni i cieszcie się małymi rzeczami. Ktoś powiedział: ,,Zbieraj okruszyny szczęścia, a one dadzą ci chleb zadowolenia”.
A więc życzę wam zadowolenia z życia. I pamiętajcie , że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc nas - byłych nauczycieli, wychowawców czekających w murach tej szkoły.
Powodzenia
!”

Do tych pokrzepiających słowach przyszła kolej na dyplomy i nagrody. A odebrali je: Ania Staniszewska za zaangażowanie, pracowitość, niezawodność, wzorowe wypełnianie obowiązków przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w latach 2015 - 2017, udział w roli asysty składu pocztu sztandarowego  oraz działania promocyjne na rzecz Zespołu Szkół; Alicja Czepułkowska za zaangażowanie, pracowitość, niezawodność, współtworzenie gazetki szkolnej oraz działania promocyjne na rzecz Zespołu Szkół;  Weronika Fenik za oprawę muzyczną uroczystości szkolnych; Agata Pikulska za zaangażowanie i niezawodność podczas przygotowań do uroczystości szkolnych oraz wzorowe wypełnianie obowiązków asysty w składzie pocztu sztandarowego; Radosław Badziński i Arkadiusz Wierzbicki za zaangażowanie i niezawodność oraz bezinteresowną pracę  na rzecz Zespołu Szkół; Piotr Dziemiańczyk za wzorowe wypełnianie obowiązków chorążego w  składzie pocztu sztandarowego. Następnie wychowawcy klas p. Krzysztof Jelisiejew i p. Artur Palke wręczyli świadectwa ukończenia technikum. Najwyższą średnią ocen 5,18  uzyskała w tym roku Alicja Zajk z klasy IV TE. Zebrani wysłuchali krótkiego podsumowania pracy wychowawczej, a odchodzący uczniowie wyrazili podziękowania wychowawcom oraz gronu pedagogicznemu za minione lata. Niezwykle miło było nam gościć tego dnia także zaproszonych rodziców, którzy odebrali listy gratulacyjne za swoje wspaniałe efekty wychowawcze.  A młodzież szczególnie serdecznie pożegnała nauczycieli przedmiotów zawodowych p. Elżbietę Pupel, p. Monikę Małolepszą oraz p. Andrzeja Fiedorowicza. To nie był koniec wyróżnień. P. Monika Małolepsza z wielkim wzruszeniem wyraziła pochwałę dla dziewcząt z klasy IV TAK za ich pracę na rzecz Spółdzielni Uczniowskiej „ Akacja”.  Ks. Karol Misiewicz przekazał nagrody Norbertowi Barbarskiemu i Piotrowi Dziemiańczyk za ich działalność w teatrze szkolnym. P. Amanda Mazurowska wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody czterem naszym szczypiornistkom - Ani Staniszewskiej, Agacie Pikulskiej, Adzie Labarzewskiej i  Weronice Fenik za czteroletnie reprezentowanie szkoły  w zawodach piłki ręcznej. Dziewczęta jeszcze przed niespełna dwoma tygodniami wywalczyły II miejsce w finale mistrzostw województwa. To prawdziwa duma dla naszego Zespołu. W bieżącym roku szkolnym część uczniów naszej szkoły z technikum informatycznego oraz architektury krajobrazu wzięła udział w projekcie „Wsparcie zawodowe poprzez zajęcia dodatkowe”, którego celem było uzyskanie kwalifikacji i umiejętności praktycznych w wyniku ukończenia kursów zawodowych i szkoleń interpersonalnych oraz odbycia staży u pracodawców. Również i nasi maturzyści uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Dyrektor Zespołu wręczył im certyfikaty ukończenia kursu języka angielskiego, Europejskie Certyfikaty Umiejętności Komputerowych oraz tablety. Maturzyści odebrali także z rąk p. Dyrektora „Dyplomy Absolwenta Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu”.

W części artystycznej mogliśmy być świadkami scenek z życia klas i ich wychowawców. A nic nie umknie oczom uczniów, każde przyzwyczajenie nauczycieli zostanie wyłapane i to właśnie one na długie lata zostaną w pamięci młodych ludzi.

Chociaż pierwszy egzamin maturalny dopiero 4 maja, już tego dnia postawiono przedstawicieli każdej z klas przed trudnym zadaniem, sprawdzając ich wiedzę na temat koleżanek i kolegów. Nagrodą za każdą poprawną odpowiedź był los – zdrapka. W tej konkurencji zwycięstwo odniosła drużyna klasy IV TEA.

Apel szkolny to znakomita okazja do wyróżnień, a z tej możliwości korzysta zawsze Kierownik Szkolenia Praktycznego p. Danuta Machnio, nagradzając słodkim co nieco tych, którzy wzorowo uczęszczają na zajęcia szkolne. Wyróżnień było co nie miara, a zaraz po nich książeczki Honorowego Krwiodawcy odebrali ci, którzy 13 kwietnia po raz pierwszy zdecydowali się oddać krew.

A po apelu wspólne zdjęcia, które po latach będą okazją do rzewnych wspomnień, uśmiechu i żalu, że nie można cofnąć czasu. Wszyscy zgodnie podsumowali, że towarzyszy im smutek i że odchodzą z pięknymi wspomnieniami.

A my nauczyciele?

Choć upływa szybko czas

Co zetrze cichy żal

Nie zapomnimy nigdy Was

To przyrzekamy Wam…

Zdjęcia: Michał Samotyha, Natalia Prościńska