„Pamiętajcie, że na nas spada odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami”

Maciej Rataj 

Jak co roku społeczność szkolna Zespołu Szkół zebrała się przy ulicy Łukasińskiego 3 w Reszlu, by uczcić pamięć patrona szkoły Macieja Rataja z okazji 134. rocznicy jego urodzin. Tradycyjnie już program obchodów rozpoczęła msza święta w reszelskim kościele.

Zaraz po niej delegacje instytucji powiatowych i miejskich złożyły wieńce pod pomnikiem patrona na dziedzińcu szkoły. Niezmiernie miło było nam gościć tego dnia m.in. wicestarostę kętrzyńskiego Michała Jerzego Krasińskiego, Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego, Wiceprezes Zarządu Warmińsko - Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małgorzatę Sobieską zu Schwarzenberg, Burmistrza Miasta Reszel Marka Janiszewskiego, proboszcza reszelskiej parafii ks. Krzysztofa Bumbula, dyrektorów szkół naszego powiatu, Przewodniczącą Rady Rodziców Annę Sawicką, Prezesa Stowarzyszenia Absolwent Janusza Kozoń, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Reszlu Katarzynę Ślimak – Dudę, radnych Rady Powiatu i Rady Miasta Reszel, radnego Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego Ryszarda Kawczyńskiego, przedstawicieli firm Egger, Festool Polska i Technik Olsztyn, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Wysłuchaliśmy przemówień Dyrektora Zespołu Szkół Andrzeja Lewandowskiego i kilku przybyłych gości. Większość z nich odniosła się  do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Bo myśląc „Maciej Rataj” nie sposób pominąć jego wkładu w drogę do wolności. W-M Kurator Oświaty podkreślił, ”to właśnie dzięki takim ludziom, dzięki wielkości ich serc, miłości do ojczyzny dokonał się cud i Polska po 123 latach bycia przedmiotem w rękach obcych wybiła się do rangi niepodległej.” A co zdaniem p. Nowackiego ukształtowało tak wielkiego patriotę Rataja? ”Wychowanie zgodne z triadą „Bóg, honor, ojczyzna”, dom, szkoła, poczucie przynależności, mądrość i roztropność, wolność od zła, miłość”. „Tylko pamięć o przeszłości jest drogą do przyszłości”- dodał. Do wartości naszych przodków odniósł się także Burmistrz Reszla kierując swoje słowa do zgromadzonych uczniów. Życzył im, aby każdego dnia świecili przykładem i w ten sposób budowali pozytywny klimat  szkoły.

Po przemówieniach naszych gości głos zabrały uczennice z klasy I LO i II TAK, które przypomniały nas najważniejsze fakty z życia naszego patrona. W dalszej części uroczystości Anna Jałoszewska  wyróżniła zwycięzców konkursu wiedzy o M. Rataju. Miejsce pierwsze zajęła kl. I TAK/ TTD uzyskując 100 % poprawnych odpowiedzi. W części artystycznej byliśmy świadkami turnieju „Jeden z dziesięciu”, w czasie którego uczniowie wykazali się wiedzą o szkole i nauczycielach. W tej konkurencji to Jan Bieżuński z kl. IV TE pokonał swoich rywali. Tuż za nim uplasował się Wiktor Sawicki z kl. III TE, a na miejscu trzecim znalazł się Przemek Just z kl. II LO. Swoiste Święto Szkoły, którym zwykliśmy określać ten dzień, to dobra okazja do wyróżnień. Wykorzystał ją dyrektor szkoły, aby wręczyć dyplomy. A poszły one tym razem w ręce Natalki Wypyszczak, Julki Szapiel, Adriana Kozub, Filipa Jesionowskiego i Jakuba Kochańskiego, którzy tydzień wcześniej wywalczyli I miejsce w VIII Turnieju Miast Historycznych Warmii i Mazur. Następnie wysłuchaliśmy tych uzdolnionych wokalnie i instrumentalnie podczas ich minirecitalu. Na zakończenie apelu przybyli goście mogli dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej.

Zdjęcia: Artur Palke