O tym, że 14 lutego obchodzimy święto zakochanych nikomu mówić nie trzeba. Zwłaszcza młodzi ludzie tego dnia chętnie w sposób szczególny okazują swoje uczucia. Ale miłość to nie tylko czułe słowa i piękne wyznania. To przede wszystkim troska o tych, których kochamy. I to właśnie było przesłaniem walentynkowej akcji dla bezpieczeństwa, która odbyła się 14 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu.

 

- Pomysłodawcą akcji był dyrektor szkoły, który w czasie finału projektu Razem Bezpieczniej (dzięki współprac szkoły, gminy i miejscowej OSP udało się pozyskać środki na zakup czujek tlenu węgla dla uczniów) stwierdził, że może warto o bezpieczeństwie powiedzieć więcej właśnie w walentynki. Wspólnie ze szkołą zaprosiliśmy więc do współpracy strażaków z KP PSP w Kętrzynie i policjantów, a także młodzież z klas pożarniczych Zespołu Szkół w Reszlu – wyjaśniali strażacy OSP Reszel. 

Najważniejszym punktem dnia była nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci próbowały na fantomach swoich sił w reanimacji, zapoznały się ze sprzętem medycznym, poznały też działanie defibrylatorów automatycznych. Założenie było takie, by każde dziecko praktycznie przećwiczyło najważniejsze czynności ratujące życie. 

- Szkoła dysponuje sprzętem do ćwiczeń, swój przywieźli też strażacy z Reszla i z Kętrzyna, którzy - wraz z młodzieżą z klas pożarniczych - cierpliwie tłumaczyli kolejnym uczniom, jak prawidłowo zajmować się poszkodowanym. Zwłaszcza uczniowie młodszych klas do tematu podeszli bardzo poważnie - mówili z uśmiechem reszelscy strażacy. 

W czasie, gdy jedni ćwiczyli pierwszą pomoc, inni słuchali kpt. Sławomira Siwek z KP PSP w Kętrzynie, który prezentował pracę strażaka i podpowiadał, co zrobić by w przyszłości móc wybrać ten zawód. W kolejnej sali na uczniów czekali policjanci z KP w Reszlu. Kom. Marta Umbras, st. asp. Dawid Stelmaszczyk i mł. asp. Paweł Obolewicz uczyli młodzież, jak reagować w przypadku zagrożeń. 

- Każda taka inicjatywa zasługuje na uwagę i dlatego chętnie się w nią włączyliśmy. Jeśli ktokolwiek kiedyś w przyszłości wykorzysta choć część wiedzy ze środowego spotkania to będzie to najlepszy dowód na to, że było warto. Zachęcamy także innych do tego, by edukować młodzież. Jeśli tylko będziemy mieli możliwość to służymy pomocą - powiedział bryg. Szymon Sapieha, zastępca komendanta KP PSP  w Kętrzynie. 

- Zarówno młodzież, jak i nauczyciele wychodzili z sal zadowoleni, temat wyraźnie im się podobał. Serdecznie dziękujemy strażakom z Reszla i z Kętrzyna, policjantom z reszelskiego komisariatu i młodzieży z klas pożarniczych za pomoc i zaangażowanie w akcję dla bezpieczeństwa. Już dziś zapraszamy do nas za rok, na kolejną edycję. - podsumował walentynki w reszelskiej "Trójce" dyrektor Edward Szmul. 

 

Foto: Agnieszka Żyła