10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem p. Julity Okrąglewskiej, p. Tadeusza Ogłuszki oraz p. Andrzeja Fiedorowicza przygotowali uroczysty apel.  Zgromadzeni w sali gimnastycznej nauczyciele oraz uczniowie oddali honor poległym bohaterom naszej wolności, odśpiewując Rotę.

Następnie przybliżono historię Polski pod zaborami, a teksty przeplatane były pieśniami patriotycznymi w  wykonaniu Ani Piotrowskiej, Mileny Bugaj i Remigiusza Pawelczyk.  W kolejnej części apelu staraliśmy się zaciekawić odbiorców postacią generała Tadeusza Rozwadowskiego (1866-1928) generała broni WP, szefa Sztabu Generalnego. Zależało nam na przywróceniu generała do panteonu bohaterów narodowych. Zachęciliśmy wszystkich zebranych do obejrzenia filmu pt. „Zapomniany generał”, który powstał w 2012 r. W dalszej części apelu mieliśmy okazję  obejrzenia ciekawej prezentacji przypominającej historię godła i herbu polskiego. Usłyszeliśmy fragmenty pieśni wojennych, które u wielu wywołały łzy wzruszenia. Były to m.in. „Białe róże”, „Pieśń o małym rycerzu” czy „Bogurodzica”. Po zakończeniu części artystycznej p. Danuta Machnio wręczyła słodkie nagrody uczniom, którzy osiągnęli 100% frekwencji w październiku .

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wernisażu wystawy fotograficznej byłego dyrektora Zespołu Szkół p. Ryszarda Kawczyńskiego „Orzeł Polski”, przedstawiającej wiele odsłon jednego z najważniejszych symboli narodowych państwa polskiego- Orła Białego.

Wystawa do dyspozycji zwiedzających:

13-14.11.2017- na parterze Zespołu Szkół im. M. Rataja, ul. Łukasińskiego 3

15-17.11.2017- Szkoła Podstawowa nr 3, budynek szkolny przy ul. Chrobrego 5A

Zdjęcia: Adam Skróciński