Brighton to urocze miasto w południowej Anglii, położone tuż nad kanałem La Manche. To właśnie tę lokalizację wybrałyśmy jako miejsce dwutygodniowego szkolenia dla nauczycieli w ramach programu Erasmus +, na które wyjechałyśmy z początkiem października 2017 r. Kursy Teaching English with Technology i CLIL Tools & Applications for Teachers working with CLIL zaoferowała najlepsza lokalna szkoła językowa English Language Centre, gdzie wspólnie z nauczycielami z Chorwacji, Węgier, Szwajcarii, Łotwy, a nawet z odległego Tajwanu uczestniczyłyśmy w różnorodnych zajęciach.

 

Podczas kursu Teaching English with Technology w laboratorium informatycznym testowaliśmy nowe narzędzia i strony internetowe pomocne w doskonaleniu wszystkich umiejętności językowych od słuchania, poprzez czytanie, pisanie i mówienie w języku angielskim. Wśród nowości znalazł się program Screenacastomatic do tworzenia screencastów, przydatne aplikacje pozwalające na tworzenie multimedialnych pomocy naukowych, m.in.: Quizzlet, Popplet, Padlet, Thinglink, czy narzędzia do tworzenia i edycji grafiki, takie jak: Canva, Wordart, Pizap, Kizoa oraz wiele innych. CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to krótko mówiąc uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji” podczas lekcji z innych przedmiotów. Podczas kursu CLIL Tools & Applications for Teachers working with CLIL praktykowaliśmy narzędzia technologiczne dostępne online w celu wprowadzania elementów języka angielskiego podczas nauczania matematyki.

Kurs w kraju angielskojęzycznym to dodatkowo szansa na „doszlifowanie” własnego warsztatu językowego. Wykorzystywanie języka nie tylko na zajęciach, ale także poza szkołą, w sytuacjach codziennych powoduje niebywały wzrost kompetencji i pewności w posługiwaniu się nim. Kolejna zaleta wyjazdu to międzynarodowe znajomości i przyjaźnie oraz interesująca wymiana doświadczeń zawodowych i kulturowych.

Niewątpliwym atutem było samo miasto i jego położenie – poranny spacer na zajęcia wzdłuż plaży dodawał chęci do działania. W samym Brighton miałyśmy okazję zwiedzić egzotyczną rezydencję królewską Royal Pavilion w stylu orientalnym, wzniesioną na polecenie króla Jerzego IV. Mogłyśmy obserwować przepiękne zachody słońca ze słynnego molo Palace Pier czy podziwiać ciekawą panoramę miasta z wysokości 160 metrów z kapsuły nowoczesnej wieży widokowej i360, która staje się obecnie kolejną wizytówką miasta. Podczas pobytu odwiedziłyśmy także uniwersytecki Oxford, przepiękny Londyn oraz podziwiałyśmy majestatyczne białe klify Seven Sisters. To wszystko w dwa tygodnie  - nawet pogoda podczas pobytu okazała się łaskawa i mało „angielska”.

Ciekawe doświadczenia, interesujące pomysły i narzędzia pracy, a także nowe znajomości i praktyka językowa to niezwykle cenne „pamiątki” ze wszystkich zrealizowanych zadań i mobilności w programie Erasmus+. Dzięki niemu, w ciągu jednego roku 7 nauczycieli z naszej szkoły miało okazję podnosić kwalifikacje na przepięknej Malcie, poczuć ducha uniwersyteckiego Oxfordu i odkrywać nadmorskie południe Anglii.

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy… Kurs w Brighton był ostatnim wyjazdem w ramach realizowanego w naszej szkole projektu. Niemniej jednak, zdobyta podczas wszystkich kursów wiedza,  nowe umiejętności i międzynarodowe doświadczenia przydadzą się niewątpliwie w naszej pracy zawodowej i sprawią, że nauczanie języków obcych i innych przedmiotów będzie odbywać się w sposób nowoczesny i nie odbiegający od standardów europejskich.