W połowie sierpnia tego roku 4 nauczycielki Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu Ewa Piechota, Anna Jałoszewska, Dorota Parada i Monika Małolepsza uczestniczyły w dwutygodniowych kursach dla nauczycieli na Malcie w ramach realizowanego w szkole projektu "Europejski start fundamentem przyszłości Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu" finansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.  

 Zaledwie 316 kilometrów kwadratowych powierzchni, niespełna 450 tysięcy mieszkańców oraz ponad 7 tysięcy lat bogatej historii cywilizacji – tak w skrócie opisać można Maltę, wyspiarskie państwo-miasto położone na Morzu Śródziemnym, niewielkie i magiczne miejsce, na punkcie którego trudno nie zwariować. :) 

Organizatorem wybranych przez nas kursów była szkoła językowa Executive Training Institute z siedzibą na Malcie (ETI Malta). Nauczycielki matematyki Ewa Piechota i Dorota Parada uczestniczyły w kursie językowym "Fluency and English Language Development for Teachers", podczas którego poszerzały zakres  słownictwa z języka angielskiego, pracowały nad prawidłową wymową pod okiem wykwalifikowanego wykładowcy oraz doskonaliły umiejętności komunikacji podczas zajęć i dyskusji z uczestnikami z innych krajów. Pasją prowadzącego kurs Sigo była muzyka, którą wprowadzał podczas zajęć,  miałyśmy  również okazję uczestniczyć w jego koncercie w jednym z lokalnych lokali.

Anna Jałoszewska nauczycielka języka angielskiego brała udział w kursie metodycznym „Methodology Revisited, Revitalised, Renergised-Language Teaching Methodology”, podczas którego poznawała nowe atrakcyjne metody prowadzenia zajęć i narzędzia internetowe wzbogacające naukę języka angielskiego. Na kursie poruszane były między innymi zagadnienia motywowania do nauki języka, dostosowania nauczania do potrzeb uczniów, doboru materiałów dydaktycznych, oceny umiejętności językowych oraz techniki pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Nauczycielka przedmiotów zawodowych Monika Małolepsza uczestniczyła w kursie metodycznym “ CLIL- Methodology and ICT Tools for Teachers Working with CLIL”. CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to krótko mówiąc uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji” podczas lekcji z innych przedmiotów. 

Nasze zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach, w skład których wchodzili nauczyciele z Austrii, Węgier, Czech, Turcji, Litwy i Polski.

Konieczność komunikowania się w języku angielskim podczas zajęć, ale też w sytuacjach codziennych: w sklepie, środkach komunikacji publicznej, podczas luźnej rozmowy, czy na miejscu zakwaterowania była dla nas świetnym treningiem i efektywną metodą na poprawę biegłości językowej.

Kurs spełnił również nasze oczekiwania pod względem kulturoznawczym. Codziennie po zajęciach odwiedzałyśmy ciekawe miejsca na mapie Malty. Jednym z nich była Stolica Malty – Valetta, malowniczo zlokalizowana między zatokami Wielki Port i Marsamxett. Oprócz obecności na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2018, pełna gracji i wdzięku Valetta może pochwalić się tytułem najdalej wysuniętej na południe europejskiej stolicy, a także jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowych obszarów na świecie. Choć w wąskich i obłędnie słonecznych uliczkach tego miasta nie sposób się zgubić, głowę stracić można dość szybko. Główny rytm poruszania się po mieście wyznacza główny deptak republikański (malt. Triq ir-Repubblika), rozpoczynający się przy bramie miejskiej, a kończący się pod murami Fortu św. Elma, zbudowanego za sprawą wielkiego mistrza Juana de Homedes’a. Ilości atrakcji, jakie czekają po drodze, nie sposób wyliczyć w kilku słowach. Tam po prostu trzeba się znaleźć.

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem były Trzy Miasta - historyczne maltańskie trójmiasto, które stanowią trzy miasta: Birgu, Bromla i Isla. Jest tutaj nieco spokojniej niż w stolicy, ale równie urokliwie i klimatycznie. Panorama miast jest zdominowana przez dachy kościołów oraz solidne mury fortyfikacji, które dzielnie broniły kraj przed intruzem w czasie tzw. Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Wtedy oficjalnie nazywały się: Vittoriosa, Cospicua i Senglea. Do dziś nazw tych używają mieszkańcy wyspy, wiec warto je znać.

Podczas eksplorowania wyspy niesposób było pominąć dawną stolicę Malty Mdinę, nazywaną miastem ciszy. Można tam było odbyć podróż w przeszłość, gdyż jej wąskie i kręte uliczki co rusz zaskakiwały baśniowymi widokami.

Odwiedziłyśmy również symbol Malty, słynne "Lazurowe Okno" (Azure Window) - charakterystyczny skalny most na wyspie Gozo, a raczej miejsce, w którym się znajdował, gdyż runął on do morza na skutek sztormu krótko przed naszym przyjazdem.

Jednym z naszych turystycznych celów była wyspa Gozo - jedna z wysp Archipelagu Maltańskiego otoczonego Morzem Śródziemnym. To druga co do wielkości zamieszkana wyspa archipelagu leżąca zaledwie 5 km od Malty i trzykrotnie od niej mniejsza. Ta niewielka wyspa ma sporo do zaoferowania. Na malowniczy krajobraz Gozo składają się dziewicze surowe wybrzeża, niewielkie wioski oraz górujące w ich sercach barokowe kościoły, ekologiczne agrogospodarstwa i zapierające dech w piersiach malownicze scenerie rzeźbione siłą żywiołu penetrującego wyspę od tysięcy lat.  

Będąc na Malcie nie mogłyśmy pominąć wioski rybackiej Marsaxlokk położonej w południowej części wyspy. Słynie ona głównie z dwóch rzeczy: kolorowych łódek oraz odbywającego się tutaj wzdłuż nabrzeża targu ze świeżymi rybami i owocami morza. To wyjątkowo kolorowe miejsce warto odwiedzić przynajmniej dwa razy. Dlaczego? Żeby poczuć jego prawdziwy klimat, kiedy zabraknie tu tłumu turystów (tak też uczyniłyśmy :)). Malowniczy widok i smak lokalnych przysmaków zostanie w naszej w naszej pamięci na długo.

Poza zwiedzaniem urokliwych miejsc Malty znalazłyśmy również czas na odwiedzenie jej zróżnicowanych, zarówno kamienistych jak i piaszczystych  cudownych plaż.


Wyjazd oferujący możliwość kontaktu z językiem, wartościowe kursy podsuwające nowe inspiracje i pomysły na ciekawe zajęcia dla uczniów, nowe znajomości i kontakty, poznawanie nowej kultury to niesamowite korzyści, jakie zaczerpnęłyśmy dzięki programowi Erasmus+. Jeśli nadarzy się okazja, z chęcią wrócimy na Maltę, której walory edukacyjne, urok i niesamowita atmosfera sprawiają, że pozostaje w pamięci na długo.