Za nami kolejne spotkanie międzynarodowe trwające od 17 do 24 marca 2019 r. w ramach realizowanego w naszej szkole projektu  Erasmus plus “Raising Responsible Citizen“ finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 Tym razem grupa 4 nauczycielek: Anna Jałoszewska, Dorota Parada, Danuta Machnio i Katarzyna Kurgan- Romańczuk oraz 3 uczniów: Oliwia Wiercińska 1 LO, Wiktor Gumkowski 1 TI oraz Łukasz Krawczyk 2 TI wyruszyła do Grecji, a dokładniej na malowniczą wyspę Rodos.

 

Podróż, choć długa, za mocno nie dała nam się we znaki. Zapewne było to spowodowane ekscytacją co spotka nas na miejscu. Już na lotnisku w Atenach połączyliśmy siły z grupą z Portugalii i razem przybyliśmy na lotnisko w Rodos, gdzie czekali na nas rodzice uczniów oraz nauczyciele.

 

W poniedziałek rano delegacje z Polski, Chorwacji, Portugalii, Turcji i kraju goszczącego - Grecji spotkały sie na ceremonii powitalnej w szkole goszczącej Gymnasio Gennadiou Rodou. Tematem spotkania w Grecji była demokracja. Już pierwszego dnia nauczyciele uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez greckiego nauczyciela  na temat  starożytnej demokracji. Uczniowie natomiast poznawali szkołę i brali udział w zajęciach integracyjnych. Miło było patrzeć na uczniów jak z minuty na minutę otwierali sie coraz bardziej i przełamywali swoje bariery. Temat demokracji przewijał się we wszystkich działaniach realizowanych w Grecji. Nasza szkoła czyli My:) przeprowadziłyśmy zajęcia dla uczniów na temat e-demokracji oraz wpływu mediów na demokrację. Pozostałe kraje natomiast poruszały tematy takie jak: empatia w demokracji czy dawne ustroje polityczne w starciu ze współczesnością.  

 

Poznawaliśmy też nasze kraje, miasta i szkoły poprzez wspólne oglądanie prezentacji, które przygotowywaliśmy przez wyjazdem. Chyba nieźle nam poszło, bo dużo osób chciałoby przyjechać do naszego kraju. Uczniowie uczestniczyli również w ciekawych zajęciach przygotowanych przez poszczególne kraje oraz greckich  nauczycieli, a także wspólnie czytali i przedstawiali sztukę o demokracji.

 

Oczywiście poza pracą był również czas na przyjemności. Po zajęciach w szkole uczniowie integrowali się w domach swoich kolegów, w których mieszkali poznając kulturę dnia codziennego, zwyczaje, tradycje oraz styl życia. Zwiedzali również z nimi okolice miasteczka, w którym znajdowała się szkoła. Nauczyciele natomiast we własnym zakresie wspólnie odkrywali uroki cudownej wyspy Rodos.

 

Organizatorzy spotkania  zabrali nas do jednej z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Rodos - Lindos. Główną jej atrakcją jest położony 166 m n.p.m. Akropol. Ze wzgórza rozpościera się malowniczy widok na zatokę Lindos i św. Pawła (tu podobno schronił się przed sztormem jeden z apostołów). W 1999 roku Akropol został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

 

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy  to miasto Rodos - tu mogliśmy poczuć ducha dawnej Grecji. Przepiękna starówka z niesamowitym klimatem no i oczywiście imponująca forteca - Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Joanitów z XIVwieku oraz jeden z cudów starożytnego  świata 32-metrowy Kolos Rodyjski, który strzegł wejścia do portu.

 

Rodos to wyspa o wielu przepięknych plażach i zatokach. Szkoda, że nie wszystko udało nam sie zobaczyć, ale na pewno udało nam sie poczuć ducha starożytności.

 

Ostatniego dnia każdy kraj zaprezentował krótką dramę na temat demokracji i jej wartości. Wiele śmiechu dostarczyło nam oglądanie prezentacji przygotowanych przez  uczniów przed wyjazdem na temat podobieństw (położenie, jedzenie, kultura, słowa, ludzie) między poszczególnymi krajami (na przykład, że burak w Turcji oznacza imię męskie).

 

Ostatnim punktem spotkania była ceremonia pożegnalna, na której wręczono wszystkim certyfikaty uczestnictwa, mogliśmy także podziwiać taniec grecki w wykonaniu grupy młodzieży. Wiele łez sie tego dnia wylało, gdyż niełatwo było pożegnać nowo poznanych przyjaciół.

 

Wieczorem pożegnaliśmy się z rodzinami goszczącymi oraz nauczycielami ze szkoły Gymnasio Gennadiou Rodou na lotnisku w Rodos  i udaliśmy się do Aten.  Mieliśmy tam okazję poczuć niesamowity klimat tego miejsca i odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne m. in. największą chlubę miasta -  Akropol ateński. Stanowi on architektoniczne arcydzieło, które jest symbolem starożytnych Aten i cywilizacji, która rozwijała się tutaj w V w. p.n.e. Podziwialiśmy tam pozostałości najwspanialszych świątyń oraz znane na całym świecie antyczne zabytki. 

 

Oczywiście zadbaliśmy również o poznanie kuchni greckiej. Spróbowaliśmy wszystkich najpopularniejszych potraw począwszy od sałatki greckiej, poprzez gyros, musakę, pastitsio czy kala maki i souvlaki. No i oczywście nie można zapomnieć o sosie tzatziki.

 

Wyjeżdżaliśmy z Grecji ze smutkiem w sercach, że to już koniec naszej przygody. Nauczyciele zdobyli wiele ciekawych doświadczeń metodycznych i kulturowych oraz nawiązali ciekawe kontakty. Uczniowie nawiązali wiele nowych znajomości, otworzyli się językowo i na pewno bardziej świadomi są teraz jak dużo daje im uczestnictwo w programie Erasmus plus i jak bardzo znajomość języka angielskiego pomaga w "zdobywaniu " świata.

 

Przed nami jeszcze wiele ciekawych doświadczeń i ogromnych możliwości poznania nowych kultur, tradycji  i zakątków świata, kolejna szansa na rozwój na wielu płaszczyznach, na zaprezentowanie siebie, naszej szkoły i Reszla, kolejne fantastyczne przygody i nowe przyjaźnie… A wszystko to już niedługo podczas  wyjazdów do szkół partnerskich w Portugali i Turcji na początku przyszłego roku szkolnego.

 

 

 

Uczestnicy spotkania przygotowali prezentacje przedstawiające nasze wspomnienia z Grecji

 

 
Spotkanie projektowe Erasmus plus na Rodos zostało również zaprezentowane w greckiej telewizji