24 listopada 2018 r. grupa uczniów i nauczycieli poleciała do Chorwacji na spotkanie międzynarodowe w ramach realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu projektu “Raising Responsible Citizen“. Projekt realizowany jest w ramach programu unijnego Erasmus plus i polega na współpracy szkół z Polski, Turcji, Chorwacji, Portugalii i Grecji. Wszystkie działania realizowane zarówno w szkole jak i podczas wizyt partnerskich, mobilności i wszelkie koszty z nimi związane finansowane są ze środków Unii Europejskiej.

 

Wyjazd do Chorwacji był inauguracją zaplanowanej na 2 lata współpracy. Nauczyciele realizowali ścieżkę metodyczną uczestnicząc w licznych warsztatach dotyczących nowych metodologii oraz inspirując się nawzajem podczas zajęć w międzynarodowej grupie nauczycieli. Poznaliśmy innowacyjne metody pracy metodą projektów, analizując efekty realizowanych już we wszystkich szkołach różnorodnych zajęć. Wymieniliśmy się pomysłami, jakie techniki i nowoczesne narzędzia wykorzystywać podczas zajęć, by motywować naszych uczniów do pracy i zaangażowania podczas zajęć.  Rozpoczęliśmy pracę nad poradnikiem metodycznym, który jako efekt końcowy po zrealizowaniu spotkań we wszystkich krajach partnerskich będzie zawierał wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które będziemy wdrażać w naszych szkołach i promować w środowisku edukacyjnym. Ekspert programu e-twinning wprowadził nas w świat projektów on-line zaś przedstawiciel departamentu edukacji przeprowadził warsztaty, podczas których pogłębialiśmy wiedzę do tyczącą kompetencji przekrojowych. Mieliśmy również okazję przedstawić nasze systemy edukacyjne i przedyskutować różnice oraz  wyzwania, które przed nami stoją. Okazuje się, że każdy kraj ma swoje mocne i słabe strony, a wspólne dyskusje są źródłem inspiracji i motywacją do spojrzenia na pewne kwestie z innej, pozytywnej perspektywy.

 

Uczniowie, podczas spotkania w Chorwacji uczestniczyli w wielu zajęciach związanych z realizacją jednego z głównych obszarów tematycznych projektu jakim jest ekologia. Podczas różnorodnych spotkań, warsztatów, wycieczek i zajęć w grupie przeprowadzali sondaż online oraz dzielili się doświadczeniami jak być przyjaznym dla środowiska i uczyli się jak postępować, by taka postawę rozwijać zarówno u siebie jak i u swoich rówieśników. Wykorzystywali przy tym aplikacje internetowe kodując  za pomocą kodów QR informacje turystyczne o przepięknym ogrodzie Novi Dvori w Zapresic, tworzyli gadżety z logo projektu podczas warsztatów ceramicznych, prezentowali działania ekologiczne przeprowadzane w ich szkołach, tworzyli blog dotyczący realizacji naszego projektu oraz zapoczątkowali e-czasopismo RRC.

W wielu zajęciach uczniowie uczestniczyli wspólnie ze swoimi nauczycielami. Podczas warsztatów „Physics and music” zabrano nas w magiczną podróż po świecie muzki z wykorzystaniem praw fizyki, sadząc dęby w Europejskiej Zielonej Alei pozostawilismy po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń, a podczas wycieczki do przepieknych Jezior Plitwickich umieszczonych na liście UNESCO wspólnie zachwycaliśmy się tym cudem natury.

Mimo intensywnego harmonogramu, wizyta w uroczym Zapresic była dla nas wszystkich niesamowitym doświadczeniem. Tutaj możecie przeczytać wrażenia uczennic z pobytu w Chorwacji relacjonowane na bieżąco. Wróciliśmy pełni energii, nowych pomysłów, zapału do pracy i doskonalenia języka angielskiego. Wróciliśmy  bogatsi o nowe przyjaźnie z niesamowitymi ludźmi, bogatsi o wiele cennych doświadczeń międzykulturowych, otwarci na świat, na nowe wyzwania i przede wszystkim świadomi odpowiedzialności jak spoczywa na nas – odpowiedzialnych młodych obywatelach i ich opiekunach.

Szkolny koordynator projektu

Erasmus plus

w Zespole Szkół

im Macieja Rataja w Reszlu

 

Anna Jałoszewska

 

 

Uczestnicy spotkania przygotowali prezentację przedstawiającą nasze wspomnienia z Chorwacji