„Historia powstania biblioteki szkolnej. Postać Reginy Pierożek”.

           

1 październik 1955 r. to data kiedy, rozpoczęło działalność Technikum Rolnicze.

 Pierwszym dyrektorem szkoły był p. Tadeusz Chmielewski.

W 1958 r. kierowanie szkoły objął p. Aleksander Jankowski. W tym też roku powstała biblioteka szkolna.

 

Nauczyciel Mieczysław Woziwoda przy pomocy uczniów porządkował księgozbiór, katalogował go, rejestrował czytelników i czytelnictwo. Biblioteka mieściła się  wtedy  na II piętrze budynku szkolnego.

W latach 1958-1972 biblioteka stale wzbogacała się o nowe tomy, co pozwalało na dobre zaopatrznie młodzieży w lekturę, literaturę piękną i zawodową.

W latach 1964 - 1972 r. biblioteką szkolną opiekował się nauczyciel Jan Gotfryd. Zbiory znacznie się powiększyły i było ich około 7 tysięcy.

W 1977 r. powstaje Zespół Szkół Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa.

Przez te 5 lat istnienia szkoły zbiory sukcesywnie się powiększały, w bibliotece pracowała nauczycielka polonistka  p. Anna Gotfryd.

 Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 1982/1983 następuje zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Nowym dyrektorem został p. Jerzy Paukszto.

W tym też roku przeniesiono, unowocześniono i ładnie urządzono bibliotekę szkolną w nowych pomieszczeniach do tego przeznaczonych. Już w październiku 1982 r. można było korzystać z uporządkowanego księgozbioru a w czytelni mieszczącej się obok odpocząć i przeczytać nowo wypożyczoną książkę.

Biblioteka w tamtych latach liczyła 14 tyś. woluminów.

W 1983r. zostaje przyjęta do pracy w bibliotece p. Regina Pierożek, wraz z nią pracuje p. Wiesława Pradziadowicz.

Do 1994 r. biblioteka mieściła się w obecnym budynku. Po olbrzymiej awarii, jaka nastąpiła w czasie zimy 1995 r. ( przypomnę budynek został zalany, księgozbiór znacznie zniszczony), biblioteka została przeniesiona do świetlicy internatu. Tam to p. Regina rozpoczęła inwenataryzację zbiorów i ich konserwację. W świetlicy internatu biblioteka znajdowała się do grudnia 1995 r., a później ponownie przeniesiono ją do pomieszczeń zastępczych – mieszkania rodzinnego w internacie. W tym czasie dyrektorem szkoły był p. Zdzisław Szypulski.

I tak przez  okres 7 lat biblioteka mieściła się w malutkich pomieszczeniach z 20 tysiącami woluminów.

 Uczniowie mieli tylko częściowo wolny dostęp do półek z książkami. Były to pomieszczenia nie przystosowane do pracy, czytelnia posiadała 6 miejsc siedzących na 500 uczniów.

W listopadzie 1998 r. społeczność szkolna na nadzwyczajnym apelu żegna dyrektora Zdzisława Szypulskiego, któremu nowo wybrana Rada Miasta i Gminy powierzyła stanowisko burmistrza a w grudniu tego samego roku powitaliśmy nowego dyrektora, który wygrał konkurs na to stanowisko i został  nasz dotychczasowy nauczyciel p. Ryszard Kawczyński. Jest on z kolei 5 dyrektorem szkoły.

Biblioteka przez te wszystkie lata stale powiększała swój księgozbiór. Posiada książki dostosowane do różnych kierunków nauczania jakie istnieją w szkole.

W 1998 r. po 15 latach pracy w bibliotece szkolnej p. Regina Pierożek przechodzi na emeryturę, ale jeszcze nas nie opuszcza i pozostaje w bibliotece na pół etatu. Pomaga jej w pracy p. Julita Okrąglewska, do lutego 1999 r. pracują razem.

7 kwietnia 1999 r. niespodziewanie dla wszystkich p. Regina przegrywa walkę z chorobą i odchodzi od nas.

W tym miejscu chciałabym  przybliżyć państwu postać pani Reginy Pierożek.

Od kwietnia 1999 r. p. Julita  Okrąglewska pracuje na pełnym etacie na stanowisku nauczyciela bibliotekarza.

Po ogromnych staraniach p. dyrektora Ryszarda Kawczyńskiego szkoła otrzymuje od Starostwa  w Kętrzynie  pieniądze na remont budynku, w którym kiedyś znajdowała się biblioteka.

Cały parter jest generalnie remontowany. Zostaje wymienione centralne ogrzewanie, kanalizacja, elektryka. Ściany i podłogi są proste  dzięki dużemu wysiłkowi konserwatorów szkolnych jak i uczniów naszej szkoły.

Prace remontowe trwały 6 miesięcy. Na przełomie miesięcy października i listopada 2002 r. biblioteka ponownie przeżywa przeprowadzkę (miejmy nadzieję, że już ostatnią) do nowo wyremontowanych pomieszczeń. Jest obecnie oddzielna wypożyczalnia, czytelnia, dział z beletrystyką oraz magazyn z książkami i rocznikami czasopism.

Chciałabym powiedzieć, że w 2000r. do biblioteki został zakupiony komputer wraz z programem bibliotecznym MOL. Zbiory biblioteki były wpisywane do bazy danych w komputerze przez  1,5 roku ( licząc wakacje letnie i ferie zimowe).

Od września 2001 r. wszystkie czynności techniczne w bibliotece są zautomatyzowane. Dzięki pracy programem biblioteka szkolna MOL, praca stała się mniej uciążliwa. System ten obsługuje wszystkie prace administracyjne i wspomaga pracę dydaktyczną. Oprogramowanie umożliwia  obsługę wypożyczeń, opracowanie zbiorów wszystkich typów dokumentów bibliotecznych prowadzi księgi inwentarzowe i statystykę biblioteki. Wielką zaletą jest to, że szybko można wyszukać i udostępnić informacje bibliograficzne według zawartości rozmaitych elementów opisu oraz udostępnić standardowy zestaw katalogów. Dzięki temu, że jest ten program, w bibliotece można zaoszczędzić wiele cennych godzin, można więcej czasu poświęcać użytkownikowi.

Na przekór kiepskiej sytuacji finansowej szkoły biblioteka co rocznie  zakupuje nowe pozycje książkowe do biblioteki. W chwili obecnej biblioteka posiada 24 tysiące woluminów, zaprenumerowanych jest też 15 czasopism.

Opracowała 

Julita Okrąglewska     

                        

       


Biblioteka

 

 

Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek 7.30 – 14.45

Wtorek          7.30– 12.30

Środa            7.30 – 14.15

Czwartek      7.30 – 13.00

Piątek           7.30 – 13.00


Regulamin biblioteki


Regulamin czytelni