Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu uzyskał dotację Kuratorium Oświaty do zajęć pozalekcyjnych w wysokości 12 832 zł na realizację programu wyrównywania szans edukacyjnych w 2007 roku w formie zajęć o charakterze dydaktycznym - szkolnych warsztatów dziennikarskich.

 

Działanie związane jest z realizacją Rządowego Programu Wspierania, Powstawania i Realizacji Regionalnych i Lokalnych Programów Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży w 2007

Zajęcia Szkolnych Warsztatów Dziennikarskich trwały trzy miesiące, w czasie których odbywały się spotkania ogólne i w sekcjach: sprawozdawczej, reporterskiej i dźwiękowej. Prowadzili je i opiekowali się młodzieżą: Danuta Borkowska, Julita Okrąglewska i Leszek Gamdzyk.

            Uczestnicy warsztatów poznawali historię i tradycję naszej szkoły oraz historię gazetki szkolnej ROLEK. Uczyli się pisać różne formy publicystyczne przez relacjonowanie wydarzeń szkolnych i „warsztatowych”. Na bieżąco uczestniczyli w przygotowaniu kolejnych wydań „MACIEJki”, prowadzili Kronikę Szkoły i radiowęzeł.

            Podczas spotkań „warsztatowych” młodzież porządkowała zebrane informacje

o swoich klasach i przygotowywała ich prezentacje do wydawnictwa okolicznościowego Maciejki. Uroczyste zakończenia Szkolnych Warsztatów Dziennikarskich z udziałem gości odbyło się 13 grudnia 2007.

            W ramach projektu odbyły się trzy wycieczki autokarowe. Podczas pierwszej wycieczki odwiedziliśmy Radio Olsztyn i TVP Olsztyn.

Przewodnikiem po studiach realizacji i emisji dźwięku w Radiu Olsztyn był pan Ryszard Gotowicki. Usłyszeliśmy dużo o specyfice pracy i przygotowaniach relacji przez dziennikarza radiowego. Ciekawym i zabawnym akcentem było wysłuchanie przygód i „wpadek” dziennikarskich oraz obejrzenie sprzętu operatora i realizatora dźwięku. Obserwowaliśmy też uważnie jak nadaje się program „na żywo”. Jedną z prezenterek tego radia jest reszelanka, pani Beata Gajlewska. W Olsztynie radiowcy mają lepsze warunki pracy niż dziennikarze telewizyjni. Budynek jest okazały i wygodny. Miłe chwile spędziliśmy również w radiowym bufecie na kawie, gdzie młodzież miała szczęście spotkać NORBIEGO- Norberta Dudziaka, prywatnie- pracownika Radia Olsztyn.

            Po skromnym budynku TVP3 Olsztyn naszym przewodnikiem była pani Edyta Wrotek- kierownik redakcji „Informacji”. Obejrzeliśmy studio nagraniowe, z którego nadawany jest program regionalny o 18.00 w programie 2 TVP i wiadomości do TVP INFO. Wrażenie robiło mnóstwo reflektorów, kabli, kamera z „podpowiadaczem” oraz skromność pomieszczeń. Przygotowujący i realizujący program muszą się lubić oraz być dobrymi współpracownikami i kolegami, aby móc efektywnie pracować na tak małej przestrzeni. Pomieszczenie „reżyserki” również jest małe, dlatego tym bardziej byliśmy pełni podziwu dla realizatorów programu. Nasza pani przewodnik opowiedziała nam jak realizuje się program i kto przy nim pracuje. Ciekawa była też droga pani Edyty do dziennikarstwa oraz informacja o kwalifikacjach i zainteresowaniach innych pracowników TV. Ucieszyło nas, że aby być dziennikarzem telewizyjnym lub radiowym, niekoniecznie należy ukończyć studia dziennikarstwa. Należy przede wszystkim interesować się tym, co się dzieje w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i sportowym. Głód informacji i uczestnictwo w wydarzeniach musi być życiową pasją i powołaniem, bo tylko wtedy będziemy skłonni poświęcić temu mnóstwo czasu i energii, niejednokrotnie kosztem dużych wyrzeczeń.

            Tego dnia odwiedziliśmy również Dom Gazety Olsztyńskiej w Muzeum Warmii i Mazur, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Poznaliśmy historię działania Gazety Olsztyńskiej oraz dzieje Polaków- patriotów, którzy ją redagowali w celu krzewienia i popularyzowania polskości na Warmii. Każdy z uczestników wycieczki wydrukował sobie własny egzemplarz historycznej gazety.

            Dnia 14 listopada `07 roku odbyło się ciekawe spotkanie z redaktorami Gazety Reszelskiej. Odwiedzili nas p. Teresa Wicińska i p. Artur Galicki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu. Opowiedzieli historię Gazety Reszelskiej oraz podzielili się wrażeniami ze swojej codziennej pracy. Pan Artur przybliżył też elementy prawa prasowego. Okazało się, że nasz poprzednik, gazetka szkolna ROLEK jest równolatkiem Gazety Reszelskiej. Pierwsze składy gazet wyglądały podobnie. Też klejono i kserowano teksty pisane maszynowo. Dziś Gazeta Reszelska drukowana jest w offsecie w drukarni Jumar w Reszlu. My pozostaliśmy przy kserowaniu, ale przygotowujemy MACIEJkę komputerowo. Pan Galicki opowiedział wiele ciekawostek związanych z Gazetą Reszelską, które zainteresowały i rozbawiły słuchaczy. Mieliśmy też możliwość przejrzenia numerów archiwalnych Gazety Reszelskiej.

Kolejną wycieczką był wyjazd 17 listopada do Będomina i Gdańska. W Będominie zwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego. Takie miejsca uświadamiają nam, jak ważne jest pojęcie patriotyzmu, bo bywają chwile, że trzeba za niego płacić wysoką, bądź najwyższą cenę. W Gdańsku pospacerowaliśmy po starówce, aby na godz. 16.00 udać się do Filharmonii Bałtyckiej na koncert Mistrzów Polskiego Kabaretu. Występ gwiazd znanych z ekranu nie tylko rozbawił ale też skłonił publiczność do refleksji. Uczestnicy warsztatów pisali z Niego recenzję. Recenzja Pauliny Kilanowskiej trafiła do MACIEJki. Podróż mimo wielu kilometrów w autokarze nie była męcząca dzięki zaangażowaniu muzycznemu członków naszych „Pompadrytów”. Podziwialiśmy ich energię i kondycję strun głosowych. Około godz. 23.00 bezpiecznie wróciliśmy do Reszla.

W Reszlu odwiedziliśmy drukarnię JUMAR, gdzie offsetowo drukuje się GAZETA RESZELSKA. Trzynastego grudnia uroczyście podsumowaliśmy nasz projekt. Mimo tego, że zaproszeni goście nie mogli przybyć było odświętnie i bardzo miło.

Ostatnią „warsztatową” wycieczką była wizyta w redakcji i drukarni GAZETY OLSZTYŃSKIEJ 14-go grudnia. Naszym przewodnikiem był pan Władysław Katarzyński. Obejrzeliśmy archiwum  działy redakcyjne i zobaczyliśmy jak przygotowuje się tekst do druku. Zaciekawiło nas też jak przygotowuje się okładkę, aby intrygowała czytelnika. Pan Katarzyński uświadomił młodzież, że tematy zwykle „leżą na ulicy” tylko trzeba je podjąć. Następnie obejrzeliśmy drukarnię EDYTORA.

            Efektem  projektu jest poszerzenie grona uczniów zainteresowanych pracą w MACIEJce, kronice szkolnej i radiowęźle. Nieodpłatny udział w zajęciach pozalekcyjnych i wycieczkach szkolnych był dla naszych uczniów okazją do podejrzenia pracy zawodowych i lokalnych dziennikarzy różnych mediów. Mamy nadzieję, że pobudził nie tylko zainteresowania ale i ambicje do realizacji osobistych marzeń i planów.

            Nasza MACIEJka skończyła już rok i mamy nadzieję, że dzięki warsztatom mocniej stanie na nogi i radośnie będzie kroczyć dalej. Sekcja kronikarek wzbogaciła się o utalentowane pierwszoklasistki, które pięknie zapisują i ilustrują karty Kroniki Szkolnej. Chłopcy z radiowęzła wykazali zainteresowanie realizacją własnych nagrań. Życzymy im powodzenia i chęci do dalszej pracy. Uczestnicy warsztatów otrzymali materiały biurowe, piśmienne i nośniki, aby swoja pracę mogli dokumentować i ilustrować.

            Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Kętrzynie, Dyrektora Szkoły pana Ryszarda Kawczyńskiego oraz naszym Gościom i współpracownikom za pomoc i wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia.

            Realizujący go nauczyciele dziękuję przede wszystkim aktywnym uczniom, którzy uczestniczyli w projekcie. Mamy nadzieję, że połknęli bakcyla dziennikarstwa.


Biblioteka

 

 

Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek 7.30 – 14.45

Wtorek          7.30– 12.30

Środa            7.30 – 14.15

Czwartek      7.30 – 13.00

Piątek           7.30 – 13.00


Regulamin biblioteki


Regulamin czytelni