Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc 

Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane  od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASS

OCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych

 

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października.

Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da.
                                                                Jadwiga Andrzejewska

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych

 bibloteka

 

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

OBCHODZIMY IMIENINY BIBLIOTEKI

bibloteka2

 

                Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

            Wychodząc naprzeciw temu priorytetowi w Bibliotece Szkolnej przy ZS im. M. Rataja zorganizowano tydzień Biblioteki Szkolnej jest to szczególny tydzień.

Tradycyjnie jak co roku zaprosiliśmy na jesienne promocje i kiermasz taniej książki.

 

Zaprosiliśmy do zakupu książek w atrakcyjnych cenach podczas kolejnego Jesiennego Kiermaszu Książek Księgarni i Hurtowni Taniej Książki i Wydawnictwa IBIS Mariusz Napierała ze Starego Miasta jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i nauczycieli.

bibloteka3

 

bibloteka4

 

bibloteka5

 

bibloteka6

 

 • Gościliśmy pisarkę Beatę Kępińską

 

 

 

 • Odbyły się zajęcia, na których uczestniczyli uczniowie:

 

 

 • Odbyło się  badanie uczniów , nauczycieli i rodziców, którego problem brzmiał:

Czytelnictwo uczniów działania szkoły w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

 

 

 

A dlaczego warto czytać?

Wypowiedzi z ankiety:

 • dzięki książkom rozwijamy wyobraźnię
 • z książek dowiadujemy się ciekawych rzeczy
 • przekazują ważne wartości
 • przy książkach można się zrelaksować, odpocząć i przenieść się w świat fantazji
 • dzięki książkom kształtujemy swoje poglądy
 • dzięki nim możemy odbyć niesamowitą przygodę, pełną niebezpieczeństw i intryg, a zarazem przenieść się w krainę naszych marzeń
 • zdobywa się wiedzę i umiejętności
 • książki uczą
 • dzięki książkom stajemy się mądrzejsi i bardziej dojrzali, gdyż zawierają one treści, które przydają się nam do naszego przyszłego życia
 • zapamiętujemy z nich więcej niż z dobrego filmu
 • bo dzięki książkom tworzymy nasz własny świat - świat wyobraźni
 • książki rozwijają wyobraźnię, słownictwo i ortografię
 • pomagają nam poznawać świat
 • ponieważ są to wieczne okręty, żeglujące po oceanach czasu i niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie. my też możemy odnaleźć ten skarb
 • powiększają nasz zasób słów

Dziękuję każdemu, kto zechciał się wypowiedzieć w naszej ankiecie.

Zaproponowaliśmy  akcję „Uwolnij książkę”.

”Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, w ulubionym pubie, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej”. W szkole na przeznaczonym do tego regale uczniowie mogą pozostawiać przeczytane już książki lub wymieniać je na inne, przyniesione przez kolejnych czytelników.

 

Bardzo chętnie spotkam się z osobami od lat 3 do 100 - ciekawych świata, które szukają prawdziwego przyjaciela. Czekam codziennie w szkolnej bibliotece.

Książka

 


Biblioteka

 

 

Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek 7.30 – 14.45

Wtorek          7.30– 12.30

Środa            7.30 – 14.15

Czwartek      7.30 – 13.00

Piątek           7.30 – 13.00


Regulamin biblioteki


Regulamin czytelni